Entries

Men’s Singles

Main List

  Name Country WR
1 Anthony Sinisuka GINTING INA 8
2 Tommy SUGIARTO INA 9
3 Jonatan CHRISTIE INA 10
4 Kenta NISHIMOTO JPN 11
5 Kanta TSUNEYAMA JPN 13
6 Ka Long Angus NG HKG 14
7 Dan LIN CHN 16
8 Guangzu LU CHN 18
9 Khosit PHETPRADAB THA 19
10 B. SAI PRANEETH IND 20
11 Zii Jia LEE MAS 21
12 H. S. PRANNOY IND 24
13 Brice LEVERDEZ FRA 27
14 Yuxiang HUANG CHN 30
15 Tzu Wei WANG TPE 32
16 Suppanyu AVIHINGSANON THA 33
17 Junpeng ZHAO CHN 35
18 Sitthikom THAMMASIN THA 36
19 Kazumasa SAKAI JPN 38
20 Ihsan Maulana MUSTOFA INA 40
21 Zeqi ZHOU CHN 42
22 Shesar Hiren RHUSTAVITO INA 43
23 Subhankar DEY IND 44
24 Yu IGARASHI JPN 45
25 Hyun Il LEE KOR 46
26 Kean Yew LOH SGP 48
27 Kwang Hee HEO KOR 51
28 Abhinav MANOTA NZL 136

Qualifying List

  Name Country WR
29 Ajay JAYARAM IND 53
30 Kashyap PARUPALLI IND 55
31 Wei Feng CHONG MAS 56
32 Tanongsak SAENSOMBOONSUK THA 58
33 Koki WATANABE JPN 64
34 Teck Zhi SOO MAS 73
35 Joo Ven SOONG MAS 75
36 Lakshya SEN IND 78
37 Zvonimir DURKINJAK CRO 109
38 Feixiang SUN CHN 131
39 Anthony JOE AUS 201
40 Yehezkiel Fritz MAINAKY INA 210
41 Pit Seng LOW AUS 217
42 Henrikho KHO WIBOWO INA 235
43 Peter YAN AUS 263
44 Zhengze GAO CHN 289

Reserve List

  Name Country WR
45 CHUN KAR LUNG ENG 292
46 Keith Mark EDISON AUS 300
47 Runze YAN AUS 362
48 Jacob SCHUELER AUS 392
49 Niccolo TAGLE NZL 447
50 Mathew FOGARTY USA 484
51 Yen-Yu LEE TPE 497
52 Daxxon VONG NZL 514
53 Edward LAU NZL 815
54 Dacmen VONG NZL 868
55 Jack JIANG NZL 987
56 Vincent HARRIS NZL 1043
57 Adam JEFFREY NZL 1112
58 Tony FANG NZL 1112
59 Warren JI NZL 1112
60 Zhao Jie Stanley CHIONG AUS 1112
61 Ricky CHENG NZL 1112
62 Andrew ROUSE NZL 1295
63 Tianyi XIE NZL 1503
64 Jack WANG NZL 1503
65 Kai Yi LIM NZL 1503
66 Ryan TONG NZL 1503
67 Joshua FENG NZL 1503
68 Carlos LUNA NZL 1503
69 Binghong YE USA 1570
70 Jasmanjot VIRK NZL

Women’s Singles

Main List

  Name Country WR
1 Akane YAMAGUCHI JPN 4
2 Saina NEHWAL IND 9
3 Sayaka TAKAHASHI JPN 11
4 Beiwen ZHANG USA 12
5 Gregoria Mariska TUNJUNG INA 15
6 Aya OHORI JPN 19
7 Xuerui LI CHN 21
8 Xiaoxin CHEN CHN 24
9 Jin Wei GOH MAS 25
10 Fitriani FITRIANI INA 29
11 Saena KAWAKAMI JPN 30
12 Jia Min YEO SGP 32
13 Ayumi MINE JPN 33
14 Yiman ZHANG CHN 36
15 Soniia CHEAH MAS 39
16 Ruselli HARTAWAN INA 41
17 Lyanny Alessandra MAINAKY INA 46
18 Yulia Yosephin SUSANTO INA 49
19 Ying Li CHIANG TPE 51
20 Hyo Min KIM KOR 55
21 JUI JEON KOR 66
22 Yu Jin SIM KOR 85
23 Se Young AN KOR 89
24 Shuting JI CHN 91
25 Hsuan-Yu Wendy CHEN AUS 101
26 Isabel ZHONG USA 102
27 Disha GUPTA USA 108
28 Sally FU NZL 190

Qualifying List

  Name Country WR
29 Anura PRABHUDESAI IND 115
30 Lauren LAM USA 147
31 Zhiyi WANG CHN 167
32 Louisa MA AUS 172
33 Yun LI CHN 174
34 Isabelle RUSLI USA 205
35 Yingzi JIANG AUS 222
36 Shaunna LI NZL 293

Reserve List

  Name Country WR
37 Emily BEACH ENG 348
38 Jinjing QIN AUS 354
39 Yaxin WEI CHN 375
40 Ella SMITH NZL 569
41 Catelyn ROZARIO NZL 569
42 Roanne APALISOK NZL 916
43 Han Na YUN NZL 916
44 Ashley TAN NZL 916
45 Rachel LI NZL 916
46 Rebecca FONG NZL
47 Camellia ZHOU NZL

Men’s Doubles

Main List

  Name Country WR
1 Keigo SONODA & Takeshi KAMURA JPN 3
2 Mohammad AHSAN & Hendra SETIAWAN INA 4
3 Hiroyuki ENDO & Yuta WATANABE JPN 5
4 Takuto INOUE & Yuki KANEKO JPN 12
5 Ching Heng SU & Min Chun LIAO TPE 13
6 V Shem GOH & Wee Kiong TAN MAS 14
7 Aaron CHIA & Wooi Yik SOH MAS 15
8 Chi-Lin WANG & Yang LEE TPE 55
9 Ching Yao LU & Po Han YANG TPE 21
10 Ee Yi TEO & Yew Sin ONG MAS 22
11 Takuro HOKI & Yugo KOBAYASHI JPN 24
12 Mark LAMSFUSS & Marvin SEIDEL GER 25
13 B. Sumeeth REDDY & Manu ATTRI IND 28
14 Maneepong JONGJIT & Bodin ISARA THA 31
15 Mohamad Arif Ab Latif ARIF & Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN MAS 32
16 Yong Dae LEE & Gi Jung KIM KOR 33
17 Sze Fei GOH & Nur IZZUDDIN MAS 36
18 Won Ho KIM & Min Hyuk KANG KOR 37
19 Akbar Bintang CAHYONO & Moh Reza Pahlevi ISFAHANI INA 40
20 Sabar Karyaman GUTAMA & Frengky Wijaya PUTRA INA 42
21 M.R. ARJUN & Ramchandran SHLOK IND 47
22 Akira KOGA & Taichi SAITO JPN 50
23 Kyung Hoon PARK & SolGyu CHOI KOR
24 Jae Hwan KIM & Seung Jae SEO KOR
25 Hiroki OKAMURA & Masayuki ONODERA JPN 58
26 Jhe-Huei LEE & Po-Hsuan YANG TPE 115
27 Sa Rang KIM & Boon Heong TAN KOR/MAS 119
28 Riga OUD & Daxxon VONG NZL

Qualifying List

  Name Country WR
29 Mahiro KANEKO & Yunosuke KUBOTA JPN 69
30 Muhammad Shohibul FIKRI & Bagas MAULANA INA 123
31 Mitchell WHELLER & Simon Wing Hang LEUNG AUS 85
32 Tak Ching CHANG & Ming Nok YEUNG HKG 89
33 Tuan Duc DO & Hong Nam PHAM VIE 95
34 Zhenbang JIANG & Yongwang LIANG CHN
35 Weikeng LIANG & Yichen SHANG CHN 164
36 Dhanny OUD & Christopher STEEGHS NZL

Reserve List

  Name Country WR
37 Qiuyue FAN & Sihang CHEN CHN 283
38 Oliver LEYDON-DAVIS & Abhinav MANOTA NZL 294
39 Jonathan CURTIN & Dylan SOEDJASA NZL 349
40 Maika PHILLIPS & Dacmen VONG NZL 359
41 Weijie DONG & Xinwa GUO CHN 411
42 Carlos LUNA & Jack WANG NZL 699
43 Joshua FENG & Jack JIANG NZL 743
44 Aidan KARATI & Vincent HARRIS COK/NZL 743
45 Tony FANG & Warren JI NZL 1238
46 Adam JEFFREY & Evan WONG NZL 1238

Women’s Doubles

Main List

  Name Country WR
1 Yuki FUKUSHIMA & Sayaka HIROTA JPN 1
2 Ayaka TAKAHASHI & Misaki MATSUTOMO JPN 2
3 Wakana NAGAHARA & Mayu MATSUMOTO JPN 3
4 Qingchen CHEN & Yifan JIA CHN 4
5 Greysia POLII & Apriyani RAHAYU INA 5
6 Koharu YONEMOTO & Shiho TANAKA JPN 6
7 So Hee LEE & Seung Chan SHIN KOR 7
8 Stefani STOEVA & Gabriela STOEVA BUL 8
9 Yue DU & Yinhui LI CHN 9
10 Chiharu SHIDA & Nami MATSUYAMA JPN 13
11 Rizki Amelia PRADIPTA & Della Destiara HARIS INA 14
12 Ha Na BAEK & Hye Rin KIM KOR 42
13 Meng Yean LEE & Mei Kuan CHOW MAS 17
14 Vivian HOO & Cheng Wen YAP MAS 22
15 N. Sikki REDDY & Ashwini PONNAPPA IND 23
16 So Yeong KIM & Hee Yong KONG KOR 24
17 Jauza Fadhila SUGIARTO & Yulfira BARKAH INA 26
18 Xueying FENG & Wenjing DONG CHN 31
19 Xuanxuan LIU & Yuting XIA CHN 74
20 Akane ARAKI & Riko IMAI JPN 54
21 Siti Fadia Silva RAMADHANTI & Agatha IMANUELA INA 36
22 Nga Ting YEUNG & Wing Yung NG HKG 40
23 Ya Ching HSU & Ling Fang HU TPE 44
24 Isabel HERTTRICH & Linda EFLER GER 45
25 Yu Po PAI & Ti Jung WU TPE 87
26 Ching  Hui CHANG & Ching Tun YANG TPE 49
27 Gronya SOMERVILLE & Setyana MAPASA AUS 118
28 Sally FU & Alyssa TAGLE NZL 116

Qualifying List

  Name Country WR
29 Natsuki SONE & Sayaka HOBARA JPN 90
30 Ella SMITH & Jacqueline YU NZL
31 Chaomin ZHOU & Xiaofei CHEN CHN 245
32 Erena CALDER -HAWKINS & Anona PAK NZL 273
33 Roanne APALISOK & Janice JIANG NZL 663
34 Shaunna LI & Ashley TAN NZL 814
35 Jasmin Chung Man NG & Justine VILLEGAS NZL 814
36 Rebecca FONG & Stephanie LIAO NZL

Reserve List

  Name Country WR
37 Vivian WANG & Camellia ZHOU NZL

Mixed Doubles

Main List

  Name Country WR
1 Yuta WATANABE & Arisa HIGASHINO JPN 3
2 Peng Soon CHAN & Liu Ying GOH MAS 5
3 Soon Huat GOH & Shevon Jemie LAI MAS 9
4 Hafiz FAIZAL & Gloria Emanuelle WIDJAJA INA 11
5 Praveen JORDAN & Melati Daeva OKTAVIANTI INA 15
6 Rinov RIVALDY & Pitha Haningtyas MENTARI INA 18
7 Mark LAMSFUSS & Isabel HERTTRICH GER 19
8 Marvin SEIDEL & Linda EFLER GER 22
9 Kohei GONDO & Ayane KURIHARA JPN 28
10 Tak Ching CHANG & Wing Yung NG HKG 29
11 N. Sikki REDDY & Pranaav Jerry CHOPRA IND 32
12 Sam MAGEE & Chloe MAGEE IRL 36
13 Kian Meng TAN & Pei Jing LAI MAS 37
14 Akbar Bintang CAHYONO & Annisa SAUFIKA INA
15 Chi-Lin WANG & Chi Ya CHENG TPE 90
16 Tuan Duc DO & Nhu Thao PHAM VIE 46
17 M.R. ARJUN & K MANEESHA IND 75
18 Ching Yao LU & Chia Hsin LEE TPE 113
19 Danny Bawa CHRISNANTA & Wei Han TAN SGP 58
20 Isabel ZHONG & Mathew FOGARTY USA 65
21 Jae Hwan KIM & Hee Yong KONG KOR
22 Gronya SOMERVILLE & Simon Wing Hang LEUNG AUS 141
23 Xinwa GUO & Xuanxuan LIU CHN 143
24 Kyung Hoon PARK & Hye Rin KIM KOR
25 Po-Hsuan YANG & Ling Fang HU TPE 159
26 Rusydina Antardayu RIODINGIN & Mohamad Arif Ab Latif ARIF INA/MAS 88
27 SolGyu CHOI & So Yeong KIM KOR 169
28 Maika PHILLIPS & Anona PAK NZL 192

Qualifying List

  Name Country WR
29 Hsuan-Yu Wendy CHEN & Mitchell WHELLER AUS
30 Yang LEE & Ching Tun YANG TPE 204
31 Ming Nok YEUNG & Nga Ting YEUNG HKG 227
32 Jonathan CURTIN & Erena CALDER -HAWKINS NZL 199
33 Min Hyuk KANG & Ha Na BAEK KOR 238
34 Evan WONG & Jacqueline YU NZL
35 Weijie DONG & Xiaofei CHEN CHN 263
36 Dhanny OUD & Jasmin Chung Man NG NZL 302

Reserve List

  Name Country WR
37 Christopher STEEGHS & Ella SMITH NZL
38 Jhe-Huei LEE & Ya Ching HSU TPE 372
39 Joshua FENG & Shaunna LI NZL 459
40 Dacmen VONG & Justine VILLEGAS NZL 470
41 Yunosuke KUBOTA & Nami MATSUYAMA JPN 511
42 Tianyi XIE & Rachel LI NZL
43 Ryan TONG & Janice JIANG NZL 1042
44 Edward LAU & Alyssa TAGLE NZL 1042
45 Ricky CHENG & Camellia ZHOU NZL 1042
46 Jack WANG & Roanne APALISOK NZL 1042
47 Adam JEFFREY & Catelyn ROZARIO NZL 1308
48 Carlos LUNA & Ashley TAN NZL 1308
49 Riga OUD & Stephanie LIAO NZL
50 Yulia Yosephin SUSANTO & Henrikho KHO WIBOWO INA

Updated 10 April 2019

Leave a Reply