Schedule and Results

Tuesday 1 May

 

Qualifying Rounds
Mixed Doubles – Round of 32
From 10:00
From 15:00

Tuesday 1 May

Smashing for Starship Charity Evening

(incl 2 main round Mixed Doubles matches at 20:30)

18:00

Wednesday 2 May

Championship Events From 10:00

Thursday 3 May

Championship Events From 14:00

Friday 4 May

Quarter-finals From 17:00

Saturday 5 May

Semi-finals From 13:00

Sunday 6 May

Finals From 13:00

Sunday 6 May


Order of play of Sunday, May 6, 2018 NSEC - TV - 1
TimeDrawScoreDuration
  1.Starting at 1:00 PMXD
Wang Chi-Lin [3]Chinese Taipei[TPE]
Lee Chia HsinChinese Taipei[TPE]
-
Korea[KOR] Seung Jae Seo [5]
Korea[KOR] Chae Yujung
21-19 14-21 21-191:05
  2.Followed byWD
Ayako SakuramotoJapan[JPN]
Yukiko TakahataJapan[JPN]
-
China[CHN] Cao Tong Wei
China[CHN] Yu Zheng
21-9 21-190:50
  3.Followed byWS
Sayaka Takahashi [1]Japan[JPN]
-
China[CHN] Zhang Yiman
21-13 21-140:39
  4.Followed byMS
Lin Dan [1]China[CHN]
-
Indonesia[INA] Jonatan Christie [2]
21-14 21-190:52
  5.Followed byMD
Chen Hung Ling [1]Chinese Taipei[TPE]
Wang Chi-LinChinese Taipei[TPE]
-
Indonesia[INA] Berry Angriawan [2]
Indonesia[INA] Hardianto Hardianto
21-17 21-170:43

Saturday 5 May


Order of play of Saturday, May 5, 2018 NSEC - TV - 1 NSEC - TV - 2
TimeDrawScoreDuration
  1.Starting at 1:00 PMWD
Cao Tong WeiChina[CHN]
Yu ZhengChina[CHN]
-
Korea[KOR] Hye Rin Kim
Korea[KOR] Hee Yong Kong
15-21 21-10 21-181:23
  2.Followed byMS
Jonatan Christie [2]Indonesia[INA]
-
India[IND] Sai Praneeth B. [3]
14-21 21-19 21-81:05
  3.Followed byWS
Sayaka Takahashi [1]Japan[JPN]
-
Japan[JPN] Minatsu Mitani [4]
17-21 21-12 21-110:55
  4.Followed byMS
Lin Dan [1]China[CHN]
-
Korea[KOR] Kwang Hee Heo
21-16 21-160:53
  5.Followed byXD
Seung Jae Seo [5]Korea[KOR]
Chae YujungKorea[KOR]
-
Thailand[THA] Dechapol Puavaranukroh [1]
Thailand[THA] Sapsiree Taerattanachai
16-21 21-15 21-151:12
  6.Followed byMD
Chen Hung Ling [1]Chinese Taipei[TPE]
Wang Chi-LinChinese Taipei[TPE]
-
China[CHN] He Jiting [7]
China[CHN] Tan Qiang
21-14 21-130:36
  1.Starting at 1:10 PMXD
Wang Chi-Lin [3]Chinese Taipei[TPE]
Lee Chia HsinChinese Taipei[TPE]
-
China[CHN] He Jiting [2]
China[CHN] Du Yue
17-21 21-18 21-180:58
  2.Followed byWS
Zhang YimanChina[CHN]
-
China[CHN] Han Yue
21-19 21-150:40
  3.Followed byMD
Berry Angriawan [2]Indonesia[INA]
Hardianto HardiantoIndonesia[INA]
-
Thailand[THA] Bodin Isara [4]
Thailand[THA] Nipitphon Phuangphuapet
21-18 21-160:40
  4.Followed byWD
Ayako SakuramotoJapan[JPN]
Yukiko TakahataJapan[JPN]
-
Japan[JPN] Arisa Higashino
Japan[JPN] Kie Nakanishi
21-16 21-90:46

Friday 4 May


Order of play of Friday, May 4, 2018 NSEC – TV – 1 NSEC – TV – 2 NSEC – 3

Time Draw Score Duration
1. Starting at 5:00 PM XD
WANG Chi-Lin [3] Chinese Taipei
LEE Chia Hsin Chinese Taipei
Malaysia CHAN Peng Soon [8]
Malaysia Liu Ying GOH
16-21 21-16 24-22 1:04
2. Followed by XD
Seung Jae SEO [5] Korea
CHAE Yujung Korea
China OU Xuanyi
China CAO Tong Wei
21-19 21-16 0:44
3. Followed by WS
ZHANG Yiman China
Thailand Chananchida JUCHAROEN
21-16 21-16 0:33
4. Followed by MS
LIN Dan [1] China
India Sameer VERMA [5]
21-19 21-9 0:40
5. Followed by XD
Dechapol PUAVARANUKROH [1] Thailand
Sapsiree TAERATTANACHAI Thailand
Indonesia Ronald RONALD
Indonesia Annisa SAUFIKA
21-15 21-11 0:33
6. Followed by MD
CHEN Hung Ling [1] Chinese Taipei
WANG Chi-Lin Chinese Taipei
China CHAI Biao
China WANG Zekang
21-11 21-17 0:36
7. Followed by MD
Berry ANGRIAWAN [2] Indonesia
Hardianto HARDIANTO Indonesia
Malaysia CHAN Peng Soon
Malaysia Tang Jie CHEN
13-21 21-17 21-16 0:57
1. Starting at 5:00 PM XD
HE Jiting [2] China
DU Yue China
Vietnam Tuan Duc DO
Vietnam Nhu Thao PHAM
21-12 21-11 0:31
2. Followed by MS
SAI PRANEETH B. [3] India
Sri Lanka Niluka KARUNARATNE
21-7 21-9 0:28
3. Followed by WD
Ayako SAKURAMOTO Japan
Yukiko TAKAHATA Japan
Indonesia Della Destiara HARIS [1]
Indonesia Rizki Amelia PRADIPTA
21-8 15-21 21-15 1:12
4. Followed by WS
HAN Yue China
Indonesia Gregoria Mariska TUNJUNG [6]
21-19 21-16 0:39
5. Followed by MS
Kwang Hee HEO Korea
Thailand Kantaphon WANGCHAROEN [8]
21-7 21-16 0:39
6. Followed by WD
CAO Tong Wei China
YU Zheng China
Japan Naoko FUKUMAN [2]
Japan Kurumi YONAO
21-16 21-15 0:47
7. Followed by MD
HE Jiting [7] China
TAN Qiang China
Thailand Inkarat APISUK
Thailand Tanupat VIRIYANGKURA
22-24 21-18 21-14 1:05
1. Starting at 5:10 PM WS
Minatsu MITANI [4] Japan
Japan Haruko SUZUKI [7]
21-17 21-11 0:36
2. Followed by MS
Jonatan CHRISTIE [2] Indonesia
Indonesia Tommy SUGIARTO [6]
17-21 14-5 Retired 0:39
3. Followed by WD
Arisa HIGASHINO Japan
Kie NAKANISHI Japan
Korea Ha Na BAEK
Korea Yu Rim LEE
21-17 21-17 0:51
4. Followed by MD
Bodin ISARA [4] Thailand
Nipitphon PHUANGPHUAPET Thailand
India Manu ATTRI [5]
India REDDY B. Sumeeth
21-10 21-15 0:35
5. Followed by WS
Sayaka TAKAHASHI [1] Japan
Thailand Pattarasuda CHAIWAN
21-10 21-11 0:31
6. Followed by WD
Hye Rin KIM Korea
Hee Yong KONG Korea
Korea CHAE Yujung
Korea Hye Jeong KIM
21-18 21-19 0:48

Thursday 3 May


Match overview of Thursday, May 3, 2018

Time Draw Score Duration Court
2:00 PM WS
Pattarasuda CHAIWAN Thailand
Thailand Mattana HEMRACHATANUN
Walkover NSEC – TV – 1
2:00 PM XD
OU Xuanyi China
CAO Tong Wei China
Indonesia Hafiz FAIZAL
Indonesia Gloria Emanuelle WIDJAJA
19-21 21-19 21-14 0:49 NSEC – 3
2:10 PM WS
Gregoria Mariska TUNJUNG [6] Indonesia
Switzerland Sabrina JAQUET
21-5 21-12 0:23 NSEC – 4
2:10 PM XD
Tuan Duc DO Vietnam
Nhu Thao PHAM Vietnam
New Zealand Dhanny OUD
New Zealand Jasmin Chung Man NG
21-18 21-13 0:30 NSEC – TV – 2
2:40 PM WD
Naoko FUKUMAN [2] Japan
Kurumi YONAO Japan
New Zealand Roanne APALISOK
New Zealand Ashley TAN
21-3 21-6 0:18 NSEC – 4
2:40 PM MS
Tommy SUGIARTO [6] Indonesia
Indonesia Panji Ahmad MAULANA
21-17 21-3 0:37 NSEC – TV – 1
2:50 PM WS
HAN Yue China
China CAI Yanyan
21-11 21-17 0:30 NSEC – 3
2:50 PM XD
Seung Jae SEO [5] Korea
CHAE Yujung Korea
Indonesia Ricky KARANDASUWARDI
Indonesia Debby SUSANTO
18-21 21-17 21-19 1:03 NSEC – TV – 2
3:20 PM XD
WANG Chi-Lin [3] Chinese Taipei
LEE Chia Hsin Chinese Taipei
Korea PARK Kyung Hoon
Korea Hee Yong KONG
21-18 21-16 0:30 NSEC – TV – 1
3:20 PM WS
Haruko SUZUKI [7] Japan
Japan Yukino NAKAI
21-19 21-13 0:41 NSEC – 4
3:30 PM MS
Niluka KARUNARATNE Sri Lanka
New Zealand Abhinav MANOTA
21-11 21-16 0:40 NSEC – 3
3:30 PM XD
CHAN Peng Soon [8] Malaysia
Liu Ying GOH Malaysia
India Shivam SHARMA
India Poorvisha S RAM
21-16 21-14 0:32 NSEC – TV – 2
4:00 PM WD
Ayako SAKURAMOTO Japan
Yukiko TAKAHATA Japan
Thailand Ruethaichanok LAISUAN
Thailand Supamart MINGCHUA
21-15 21-7 0:32 NSEC – 4
4:00 PM XD
Dechapol PUAVARANUKROH [1] Thailand
Sapsiree TAERATTANACHAI Thailand
India Rohan KAPOOR
India Kuhoo GARG
21-11 21-11 0:30 NSEC – TV – 1
4:10 PM XD
HE Jiting [2] China
DU Yue China
Korea Hwi Tae KIM
Korea Hye Jeong KIM
21-14 21-15 0:35 NSEC – 3
4:10 PM WD
Ha Na BAEK Korea
Yu Rim LEE Korea
Thailand Supissara PAEWSAMPRAN
Thailand Puttita SUPAJIRAKUL
21-15 15-21 21-9 1:12 NSEC – TV – 2
4:40 PM WD
Arisa HIGASHINO Japan
Kie NAKANISHI Japan
Malaysia Yea Ching GOH
Malaysia Vivian HOO
21-19 21-17 0:48 NSEC – 4
4:40 PM WS
Chananchida JUCHAROEN Thailand
China JI Shuting
17-21 21-14 21-18 1:02 NSEC – TV – 1
4:50 PM MD
CHAI Biao China
WANG Zekang China
Indonesia Sabar Karyaman GUTAMA
Indonesia Frengky Wijaya PUTRA
21-19 21-14 0:37 NSEC – TV – 2
4:50 PM WS
Minatsu MITANI [4] Japan
Korea Ga Eun KIM
21-15 21-18 0:35 NSEC – 3
5:20 PM MS
Kwang Hee HEO Korea
India Ajay JAYARAM
21-15 20-22 21-6 0:53 NSEC – 4
5:20 PM MS
Sameer VERMA [5] India
Hong Kong LEE Cheuk Yiu
21-17 21-19 0:44 NSEC – TV – 1
5:30 PM MS
Kantaphon WANGCHAROEN [8] Thailand
Japan Yu IGARASHI
21-18 11-21 21-13 1:09 NSEC – 3
5:30 PM MD
Bodin ISARA [4] Thailand
Nipitphon PHUANGPHUAPET Thailand
New Zealand Oscar GUO
New Zealand Dacmen VONG
21-12 21-15 0:23 NSEC – TV – 2
6:00 PM WS
Sayaka TAKAHASHI [1] Japan
Australia Hsuan-Yu Wendy CHEN
21-7 21-7 0:24 NSEC – 4
6:00 PM MS
LIN Dan [1] China
India Lakshya SEN
15-21 21-15 21-12 1:07 NSEC – TV – 1
6:10 PM WS
ZHANG Yiman China
Indonesia Fitriani FITRIANI [3]
21-17 15-21 21-17 1:03 NSEC – TV – 2
6:10 PM MS
SAI PRANEETH B. [3] India
Malaysia Daren LIEW
21-18 21-17 0:46 NSEC – 3
6:40 PM WD
CAO Tong Wei China
YU Zheng China
Japan Yukino NAKAI
Japan Nao ONO
21-8 21-15 0:34 NSEC – 4
6:40 PM MD
Manu ATTRI [5] India
REDDY B. Sumeeth India
Thailand Pakin KUNA-ANUVIT
Thailand Natthapat TRINKAJEE
21-9 21-12 0:27 NSEC – TV – 1
6:50 PM MD
CHAN Peng Soon Malaysia
Tang Jie CHEN Malaysia
Indonesia Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA [6]
Indonesia Ade Yusuf SANTOSO
21-19 22-20 0:47 NSEC – 4
6:50 PM WD
Della Destiara HARIS [1] Indonesia
Rizki Amelia PRADIPTA Indonesia
India JAKKAMPUDI Meghana
India Poorvisha S RAM
21-15 21-6 0:32 NSEC – 3
7:20 PM MS
Jonatan CHRISTIE [2] Indonesia
Japan Koki WATANABE
21-13 21-15 0:38 NSEC – TV – 1
7:20 PM WD
Hye Rin KIM Korea
Hee Yong KONG Korea
Indonesia Anggia Shitta AWANDA
Indonesia Meirisa Cindy SAHPUTRI
21-18 18-21 21-19 1:07 NSEC – TV – 2
7:30 PM MD
HE Jiting [7] China
TAN Qiang China
Indonesia Akbar Bintang CAHYONO
Indonesia Moh Reza Pahlevi ISFAHANI
21-18 18-21 21-13 0:59 NSEC – 3
7:30 PM MD
Inkarat APISUK Thailand
Tanupat VIRIYANGKURA Thailand
Thailand Kittinupong KEDREN [3]
Thailand Dechapol PUAVARANUKROH
21-18 21-19 0:39 NSEC – 4
8:00 PM MD
Berry ANGRIAWAN [2] Indonesia
Hardianto HARDIANTO Indonesia
China OU Xuanyi
China Xiangyu REN
15-21 21-19 21-7 0:57 NSEC – TV – 1
8:00 PM WD
CHAE Yujung Korea
Hye Jeong KIM Korea
Indonesia Ni Ketut Mahadewi ISTARANI
Indonesia Nitya Krishinda MAHESWARI
21-15 16-21 21-11 1:09 NSEC – 4
8:10 PM MD
CHEN Hung Ling [1] Chinese Taipei
WANG Chi-Lin Chinese Taipei
Korea Tae In JUNG
Korea Hwi Tae KIM
21-13 21-12 0:30 NSEC – TV – 2
8:10 PM XD
Ronald RONALD Indonesia
Annisa SAUFIKA Indonesia
Indonesia Yantoni Edy SAPUTRA
Indonesia Marsheilla Gischa ISLAMI
21-17 22-20 0:40 NSEC – 3

Wednesday 2 May


Match overview of Wednesday, May 2, 2018

Time Draw Score Duration Court
10:00 AM WS
Hsuan-Yu Wendy CHEN Australia
India Vaishnavi Reddy JAKKA
21-16 21-19 0:35 NSEC – TV – 1
10:00 AM WS
Sabrina JAQUET Switzerland
Israel Ksenia POLIKARPOVA
21-18 21-9 0:34 NSEC – 3
10:10 AM MD
Tae In JUNG Korea
Hwi Tae KIM Korea
New Zealand Jack BOYLE
New Zealand Matthew GRAHAM
21-8 21-7 0:20 NSEC – TV – 2
10:10 AM WD
JAKKAMPUDI Meghana India
Poorvisha S RAM India
New Zealand Erena CALDER -HAWKINS
New Zealand Jasmin Chung Man NG
21-17 21-14 0:33 NSEC – 4
10:40 AM XD
Dechapol PUAVARANUKROH [1] Thailand
Sapsiree TAERATTANACHAI Thailand
New Zealand Adam JEFFREY
Australia Kelly XU
21-9 21-4 0:16 NSEC – 3
10:40 AM WS
Chananchida JUCHAROEN Thailand
Japan Natsuki NIDAIRA [8]
21-19 11-19 Retired 0:42 NSEC – TV – 1
10:50 AM MS
Lakshya SEN India
Malaysia June Wei CHEAM
21-11 21-16 0:37 NSEC – TV – 2
10:50 AM WS
Haruko SUZUKI [7] Japan
New Zealand Shaunna LI
21-12 21-9 0:23 NSEC – 4
11:20 AM WS
Yukino NAKAI Japan
India Sai Uttejitha Rao CHUKKA
21-14 21-13 0:34 NSEC – TV – 1
11:20 AM MS
LEE Cheuk Yiu Hong Kong
Czech Republic Milan LUDIK
21-10 21-18 0:33 NSEC – 3
11:30 AM WS
JI Shuting China
U.S.A. Disha GUPTA
21-13 21-13 0:24 NSEC – 4
11:30 AM MS
Kwang Hee HEO Korea
Indonesia Firman Abdul KHOLIK
18-21 21-17 21-16 1:16 NSEC – TV – 2
12:00 PM WS
Fitriani FITRIANI [3] Indonesia
U.S.A. Crystal PAN
21-12 21-2 0:23 NSEC – TV – 1
12:00 PM WS
ZHANG Yiman China
New Zealand Sally FU
21-15 21-11 0:26 NSEC – 3
12:10 PM MS
Daren LIEW Malaysia
China SUN Feixiang
21-18 14-21 21-18 1:13 NSEC – TV – 2
12:10 PM WS
CAI Yanyan China
Indonesia Ruselli HARTAWAN
21-10 21-15 0:32 NSEC – 4
12:40 PM MS
SAI PRANEETH B. [3] India
Israel Misha ZILBERMAN
21-11 21-19 0:41 NSEC – TV – 1
12:50 PM MS
Koki WATANABE Japan
Indonesia Saputra VICKY ANGGA
21-13 21-14 0:40 NSEC – 3
12:50 PM MD
CHAI Biao China
WANG Zekang China
Vietnam Minh BAO
Vietnam Bao Duc DUONG
21-6 21-16 0:25 NSEC – TV – 2
1:20 PM XD
Hwi Tae KIM Korea
Hye Jeong KIM Korea
New Zealand Dacmen VONG
New Zealand Alyssa TAGLE
21-11 21-8 0:23 NSEC – 4
1:20 PM MD
Inkarat APISUK Thailand
Tanupat VIRIYANGKURA Thailand
Korea Hyuk Gyun CHOI
Korea PARK Kyung Hoon
21-10 21-17 0:32 NSEC – TV – 1
1:30 PM XD
CHAN Peng Soon [8] Malaysia
Liu Ying GOH Malaysia
Korea Min Hyuk KANG
Korea Ha Na BAEK
21-8 21-18 0:37 NSEC – TV – 2
1:30 PM WD
Ayako SAKURAMOTO Japan
Yukiko TAKAHATA Japan
Indonesia Yulfira BARKAH
Indonesia Rosyita Eka PUTRI SARI
21-13 21-10 0:38 NSEC – 3
2:00 PM MS
Niluka KARUNARATNE Sri Lanka
Czech Republic Adam MENDREK
18-21 21-12 21-16 1:15 NSEC – TV – 1
2:00 PM WD
Ni Ketut Mahadewi ISTARANI Indonesia
Nitya Krishinda MAHESWARI Indonesia
New Zealand Janice JIANG
New Zealand Shaunna LI
21-11 21-13 0:25 NSEC – 4
2:10 PM XD
HE Jiting [2] China
DU Yue China
New Zealand Abhinav MANOTA
New Zealand Justine VILLEGAS
21-4 21-9 0:19 NSEC – 3
2:10 PM WD
Yea Ching GOH Malaysia
Vivian HOO Malaysia
Japan Misato ARATAMA [4]
Japan Akane WATANABE
21-17 21-12 0:34 NSEC – TV – 2
2:40 PM WS
HAN Yue China
Chinese Taipei LEE Chia Hsin [2]
21-11 21-11 0:30 NSEC – TV – 1
2:40 PM MD
Pakin KUNA-ANUVIT Thailand
Natthapat TRINKAJEE Thailand
Denmark Jakob LINDQVIST
New Zealand Christopher STEEGHS
21-8 21-14 0:23 NSEC – 4
2:50 PM MD
CHEN Hung Ling [1] Chinese Taipei
WANG Chi-Lin Chinese Taipei
New Zealand Vincent HARRIS
New Zealand Kevin ZHANG
21-13 21-6 0:20 NSEC – 3
2:50 PM WS
Mattana HEMRACHATANUN Thailand
England Georgina BLAND
21-19 21-17 0:26 NSEC – TV – 2
3:20 PM MD
Kittinupong KEDREN [3] Thailand
Dechapol PUAVARANUKROH Thailand
Malaysia Boon Heong TAN
Korea YOO Yeon Seong
17-21 21-9 21-14 1:11 NSEC – 3
3:20 PM MD
Bodin ISARA [4] Thailand
Nipitphon PHUANGPHUAPET Thailand
Vietnam Tuan Duc DO
Vietnam Hong Nam PHAM
21-17 21-15 0:27 NSEC – TV – 1
3:30 PM MS
Kantaphon WANGCHAROEN [8] Thailand
India Karan Rajan RAJARAJAN
22-20 12-21 21-8 0:59 NSEC – 4
3:30 PM WD
Naoko FUKUMAN [2] Japan
Kurumi YONAO Japan
New Zealand Anona PAK
New Zealand Fransisca Angelica RAHARDJA
21-12 21-11 0:32 NSEC – TV – 2
4:00 PM MS
Yu IGARASHI Japan
Malaysia Wei Feng CHONG
21-16 21-15 0:42 NSEC – TV – 1
4:10 PM WS
Minatsu MITANI [4] Japan
Indonesia Yulia Yosephin SUSANTO
21-13 21-6 0:32 NSEC – TV – 2
4:10 PM MD
OU Xuanyi China
Xiangyu REN China
New Zealand Thomas ELLIS
New Zealand Wayne NEWMAN
21-13 21-15 0:21 NSEC – 4
4:40 PM MD
Sabar Karyaman GUTAMA Indonesia
Frengky Wijaya PUTRA Indonesia
India Francis ALWIN [8]
India K. Nandagopal
21-15 21-13 0:28 NSEC – TV – 1
4:40 PM WD
Arisa HIGASHINO Japan
Kie NAKANISHI Japan
New Zealand Tamara OTENE
New Zealand Jacqueline YU
21-4 21-5 0:17 NSEC – 3
4:50 PM MS
Sameer VERMA [5] India
Indonesia Sony Dwi KUNCORO
21-8 21-10 0:29 NSEC – TV – 2
4:50 PM WD
Ha Na BAEK Korea
Yu Rim LEE Korea
New Zealand Caragh ALLEY
New Zealand Ella SMITH
21-6 21-2 0:17 NSEC – 3
5:20 PM WS
Ga Eun KIM Korea
Indonesia Jesica MULJATI
21-9 21-5 0:22 NSEC – 4
5:20 PM MS
Tommy SUGIARTO [6] Indonesia
India Subhankar DEY
21-18 21-10 0:41 NSEC – TV – 1
5:30 PM MS
Ajay JAYARAM India
Chinese Taipei HSU Jen Hao [4]
21-23 21-12 21-18 1:02 NSEC – TV – 2
5:30 PM WD
CAO Tong Wei China
YU Zheng China
New Zealand Sally FU
New Zealand Alyssa TAGLE
21-8 21-7 0:27 NSEC – 3
6:00 PM WS
Pattarasuda CHAIWAN Thailand
Australia Jennifer TAM
21-9 21-11 0:28 NSEC – 4
6:00 PM WD
CHAE Yujung Korea
Hye Jeong KIM Korea
Malaysia CHOW Mei Kuan [3]
Malaysia LEE Meng Yean
21-15 23-25 21-16 1:21 NSEC – TV – 1
6:10 PM MD
Oscar GUO New Zealand
Dacmen VONG New Zealand
Australia Cham CHEN
Australia Toby WONG
21-9 21-12 0:20 NSEC – TV – 2
6:10 PM WS
Gregoria Mariska TUNJUNG [6] Indonesia
Canada Brittney TAM
21-17 21-19 0:31 NSEC – 3
6:40 PM MS
LIN Dan [1] China
Japan Takuma UEDA
21-13 21-12 0:40 NSEC – TV – 1
6:40 PM WD
Ruethaichanok LAISUAN Thailand
Supamart MINGCHUA Thailand
New Zealand Soomi Lina LEE
New Zealand Justine VILLEGAS
21-12 21-4 0:23 NSEC – 4
6:50 PM WS
Sayaka TAKAHASHI [1] Japan
Korea Jui JEON
21-6 21-14 0:30 NSEC – TV – 2
6:50 PM MD
Berry ANGRIAWAN [2] Indonesia
Hardianto HARDIANTO Indonesia
New Zealand Ricky CHENG
New Zealand Joshua FENG
21-5 21-7 0:18 NSEC – 3
7:20 PM MS
Jonatan CHRISTIE [2] Indonesia
China ZHAO Junpeng
21-19 21-10 0:34 NSEC – 3
7:20 PM MS
Abhinav MANOTA New Zealand
India Sourabh VERMA
21-19 14-21 21-19 0:54 NSEC – TV – 1
7:30 PM MD
HE Jiting [7] China
TAN Qiang China
India Rohan KAPOOR
India Shivam SHARMA
21-13 21-13 0:24 NSEC – 4
7:30 PM MD
CHAN Peng Soon Malaysia
Tang Jie CHEN Malaysia
Australia Simon Wing Hang LEUNG
Australia Mitchell WHELLER
21-13 21-9 0:22 NSEC – 3
8:00 PM MD
Akbar Bintang CAHYONO Indonesia
Moh Reza Pahlevi ISFAHANI Indonesia
India Arjun M.R.
India Ramchandran SHLOK
21-12 21-14 0:27 NSEC – 4
8:00 PM MD
Manu ATTRI [5] India
REDDY B. Sumeeth India
New Zealand Jonathan CURTIN
New Zealand Dhanny OUD
21-14 21-15 0:24 NSEC – 3
8:10 PM MS
Panji Ahmad MAULANA Indonesia
Japan Kodai NARAOKA
11-21 21-19 21-10 0:55 NSEC – TV – 2
8:10 PM MD
Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA [6] Indonesia
Ade Yusuf SANTOSO Indonesia
Malaysia Mohamad Arif ABDUL LATIF
Malaysia Nur Mohd Azriyn AYUB
Walkover

Tuesday 1 May

Match overview of Tuesday, May 1, 2018

Time Draw Score Duration Court
10:00 AM MS – Qualification
Kunlavut VITIDSARN Thailand
New Zealand Dylan SOEDJASA
21-15 21-14 0:28 NSEC – TV – 1
10:00 AM MS – Qualification
Kodai NARAOKA Japan
Malaysia Yee Han CHONG [4]
21-13 21-16 0:39 NSEC – TV – 2
10:10 AM MS – Qualification
Anthony JOE Australia
Luxembourg Robert MANN
21-12 21-14 0:28 NSEC – 4
10:10 AM MS – Qualification
Saputra VICKY ANGGA Indonesia
New Zealand Oscar GUO
21-11 21-17 0:34 NSEC – 3
10:35 AM MS – Qualification
SUN Feixiang China
Australia Cham CHEN
21-11 21-10 0:24 NSEC – TV – 1
10:35 AM MS – Qualification
Riichi TAKESHITA [3] Japan
China REN Pengbo
21-19 21-14 0:48 NSEC – 4
10:45 AM MS – Qualification
ZHOU Zeqi China
Australia Pit Seng LOW
21-14 21-14 0:27 NSEC – TV – 2
10:45 AM MS – Qualification
Kwang Hee HEO [2] Korea
China LU Guangzu
21-17 21-17 0:40 NSEC – 3
11:10 AM WS – Qualification
Shaunna LI New Zealand
New Zealand Catelyn ROZARIO
15-21 21-14 24-22 0:38 NSEC – TV – 1
11:10 AM XD – Qualification
Adam JEFFREY New Zealand
Kelly XU Australia
New Zealand Ben PERKINSON
New Zealand Ella SMITH
21-10 21-16 0:20 NSEC – TV – 2
11:20 AM XD – Qualification
Abhinav MANOTA New Zealand
Justine VILLEGAS New Zealand
New Zealand Christopher STEEGHS
New Zealand Rebecca Hayley FONG
21-10 21-15 0:21 NSEC – 3
11:20 AM XD – Qualification
Min Hyuk KANG Korea
Ha Na BAEK Korea
New Zealand Kevin ZHANG
New Zealand Tamara OTENE
21-12 21-15 0:24 NSEC – 4
11:45 AM WS – Qualification
Yukino NAKAI Japan
Japan Ayumi MINE
15-21 21-18 21-17 1:14 NSEC – TV – 2
11:55 AM MS – Qualification
Saputra VICKY ANGGA Indonesia
Australia Anthony JOE
21-15 21-10 0:34 NSEC – TV – 1
11:55 AM MD – Qualification
Thomas ELLIS New Zealand
Wayne NEWMAN New Zealand
New Zealand Carlos LUNA
New Zealand Jack WANG
16-21 21-15 21-15 0:39 NSEC – 3
12:20 PM MS – Qualification
Kwang Hee HEO [2] Korea
China ZHOU Zeqi
23-21 21-18 0:48 NSEC – 4
12:20 PM WS – Qualification
JI Shuting China
U.S.A. Isabel ZHONG
21-11 21-10 0:21 NSEC – TV – 1
12:30 PM MD – Qualification
Akbar Bintang CAHYONO Indonesia
Moh Reza Pahlevi ISFAHANI Indonesia
New Zealand CHAN Alan Yun Lung [2]
New Zealand Niccolo TAGLE
21-15 21-6 0:24 NSEC – 3
12:55 PM MS – Qualification
SUN Feixiang China
Japan Riichi TAKESHITA [3]
21-10 21-14 0:42 NSEC – TV – 1
12:55 PM MS – Qualification
Kodai NARAOKA Japan
Thailand Kunlavut VITIDSARN
15-21 21-11 21-14 0:58 NSEC – TV – 2
1:05 PM MD – Qualification
Vincent HARRIS New Zealand
Kevin ZHANG New Zealand
New Zealand Ben PERKINSON [1]
New Zealand Jasmanjot VIRK
21-15 22-20 0:26 NSEC – 4
1:05 PM XD – Qualification
Hwi Tae KIM Korea
Hye Jeong KIM Korea
New Zealand Jonathan CURTIN
New Zealand Erena CALDER -HAWKINS
21-9 21-10 0:20 NSEC – 3
1:30 PM WS – Qualification
Crystal PAN U.S.A.
New Zealand Ella SMITH
21-10 21-6 0:19 NSEC – 4
1:30 PM MD – Qualification
Jakob LINDQVIST Denmark
Christopher STEEGHS New Zealand
New Zealand Adam JEFFREY
New Zealand Ryan TONG
21-14 21-10 0:22 NSEC – TV – 1
3:00 PM XD
Rohan KAPOOR India
Kuhoo GARG India
Israel Misha ZILBERMAN
Israel Ksenia POLIKARPOVA
11-21 21-7 21-10 0:42 NSEC – 3
3:00 PM XD
Ronald RONALD Indonesia
Annisa SAUFIKA Indonesia
Korea CHOI Solgyu [5]
Korea KIM Ha Na
21-17 21-12 0:32 NSEC – TV – 1
3:10 PM XD
Hafiz FAIZAL Indonesia
Gloria Emanuelle WIDJAJA Indonesia
Australia Cham CHEN
Australia Jennifer TAM
21-6 21-8 0:21 NSEC – TV – 2
3:10 PM XD
Ricky KARANDASUWARDI Indonesia
Debby SUSANTO Indonesia
Thailand Supak JOMKOH
Thailand Puttita SUPAJIRAKUL
13-21 21-13 21-17 0:51 NSEC – 4
3:40 PM XD
OU Xuanyi China
CAO Tong Wei China
Thailand Pakin KUNA-ANUVIT
Thailand Supissara PAEWSAMPRAN
21-17 21-16 0:30 NSEC – TV – 1
3:40 PM XD
Seung Jae SEO [5] Korea
CHAE Yujung Korea
Malaysia Tang Jie CHEN
Malaysia Yen Wei PECK
21-16 20-22 21-15 0:56 NSEC – 3
3:50 PM XD
Shivam SHARMA India
Poorvisha S RAM India
New Zealand Niccolo TAGLE
New Zealand Fransisca Angelica RAHARDJA
21-19 21-11 0:32 NSEC – TV – 2
3:50 PM XD
Yantoni Edy SAPUTRA Indonesia
Marsheilla Gischa ISLAMI Indonesia
U.S.A. Mathew FOGARTY
U.S.A. Isabel ZHONG
21-10 21-9 0:22 NSEC – 4
4:20 PM XD
PARK Kyung Hoon Korea
Hee Yong KONG Korea
New Zealand Joshua FENG
New Zealand Shaunna LI
21-5 21-10 0:15 NSEC – TV – 1
4:20 PM XD
Dhanny OUD New Zealand
Jasmin Chung Man NG New Zealand
New Zealand Jack BOYLE
New Zealand Jacqueline YU
21-18 20-22 21-4 0:44 NSEC – TV – 2
8:30 PM XD
Tuan Duc DO Vietnam
Nhu Thao PHAM Vietnam
New Zealand Maika PHILLIPS
New Zealand Anona PAK
21-17 21-13 0:34 NSEC – TV – 1
8:35 PM XD
WANG Chi-Lin [3] Chinese Taipei
LEE Chia Hsin Chinese Taipei
Korea KIM Won Ho
Korea Yu Rim LEE
21-16 19-21 21-19 0:55 NSEC – TV – 2